Gösterge Niteliğindeki Kur

  Gösterge Kurlar; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her iş günü, saat 15.30’da belirlenir.

  Gösterge Niteliğindeki Kurlar Nasıl Belirlenir?

  2 Ocak 2015 tarihinden itibaren Merkez Bankası; 1 ABD doları karşılığında, Türk Lirası döviz kurunu şu şekilde belirler

  • Öncelikle  10.00-15.00 arasında her saat başı, bankalararası döviz piyasasında 1 ABD doları karşılığında Türk lirasına kotasyon* veren bankaların alım ve satım fiyat ortalamalasını alır. 
  • Ortaya çıkan bu 6 değerin de ortalamasını alarak bir  “orta değer” tespit eder.
  • Orta değere iskonto ve prim uygulayarak alış ve satış kurlarını belirler.  
    

  Kur Ortalamaları Hesaplama Saatleri nelerdir?

  • 10.00: 1’inci Ortalama
  • 11.00: 2’inci Ortalama
  • 12.00: 3’üncü Ortalama
  • 13.00: 4’üncü Ortalama
  • 14.00: 5’inci Ortalama
  • 15.00: 6’ıncı Ortalama

  Benzer şekilde diğer döviz kurları için de, uluslararası piyasalardaki çapraz kurların 10.00-15.00 arasında alınan 6 değerinin aritmetik ortalaması ABD doları orta değerine uygulanarak diğer döviz kurları için de orta değerler hesaplanmakta, her bir döviz kuru için belirlenen orta değerlere iskonto ve prim uygulanarak ilgili döviz kurlarının döviz alış ve döviz satış değerleri belirlenmektedir.

  Gösterge Niteliğindeki Kurlar Ne Zaman İlan Edilir?

  Yukarıdaki tabloda yer alan saatlerde belirlenmiş ortalamalar ve orta değer ile  ABD doları/euro çapraz kurları; ertesi iş günü Merkez Bankası web sitesindeki Piyasa Verileri sayfasında ilan edilir.

  Her iş günü belirlenen Merkez Bankası gösterge niteliğindeki döviz ve efektif alış-satış kurları ise, aynı gün içerisinde 15.30’da web sitesinde ilan edilir, ertesi gün ise Resmi Gazete’de yayınlanır.

  Yayınlanan bu kur değerleri; hiçbir kişi veya kurumu bağlamamakla birlikte, belirlendikleri günden bir iş günü sonra, Merkez Bankası tarafından gişe ve bazı muhasebe işlemlerinde kullanılabilir. Merkez Bankası dışındaki gerçek ve tüzel kişiler arasında yapılan işlemlerde ise, hangi kurun uygulanacağına bu kişilerin kendileri karar verir.

  Bunun yanında; resmî tatiller, hafta sonları ve yarım gün çalışılan günlerde gösterge kur belirlenmez.

  Alım Satıma Konu Olmayan Bilgi Amaçlı Döviz Kurları

  Alım satıma konu olmayan, dolayısıyla gösterge niteliğinde Türk lirası karşılıkları belirlenmeyen bazı dövizler yine Merkez Bankasının konusudur. Bu nitelikteki döviz kurlarının Türk lirası karşılıkları da günlük olarak hesaplanıp Merkez Bankası web sitesinde ilan edilir.

  Google News