İstanbul Altın Rafinerisi

  İstanbul Altın Rafinerisi 1996 yılında Türkiye’nin bazı bankaları tarafından, bölgenin Asya ile Avrupa kıtaları arasındaki altın merkezi olması amacı ile kurulmuştur.

  Ortakları arasında İstanbul Altın Borsası, Hazine Müsteşarlığı, Vakıf Yatırım ve Şeker Bank bulunmaktadır.

  İstanbul Altın Borsası ve T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın altın rafinerileri listesinde ilk resmi altın rafinerisi olarak yer alan İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş, 2007 yılında Orta Doğu’nun altın kalbi olan Dubai Altın Borsası’na da üye olmuştur.

  Eylül 2011’de Londra Külçe Piyasaları Birliği’nin (LBMA) Dünyadaki En İyi Rafineler Listesine (Good Delivery List) girmeyi başarmıştır.

  İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş, daima ilerlemek ve dünya altın rafinerisi sektöründe söz sahibi olmak için gelişen, çözüm ortaklarını geliştiren, çevresinin ihtiyaçlarına karşı duyarlı çalışmalar yapan bir firma olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

  GEÇMİŞ

  Kuyumculuk sektöründe yarım yüzyıllık deneyime sahip olan Halaç Ailesi’nden Ömer Halaç; tarafından 1995 yılında kurulan Halaç Kuyumculuk Limited Şirketi, gelişen sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek ve rekabet koşullarına daha iyi uyum sağlamak amacıyla altın rafinasyon işlemlerine başladı.

  Her zaman kaliteli ve hızlı hizmet anlayışıyla hareket eden Halaç Kuyumculuk Limited Şirketi, Kapalıçarşı altın piyasasında sağladığı güvenle kısa bir süre içerisinde altın rafinerileri arasında saygın bir yer edindi.

  Şirket, 1996 yılında T.C. Hazine Müsteşarlığı ve İstanbul Altın Borsası’nın katkılarıyla kurulan İstanbul Altın Rafinerisi ile 2002 yılında birleşme kararı aldı.

  Söz konusu birleşme ile gücünü artıran İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. o tarihten bugüne gösterdiği gelişim ve piyasaya sağladığı güven ile altın sektörüne kendisini ispat etti ve sektörün lider firması olarak adını altın harflerle yazdırdı.

  Firma dönem içerisinde, rafinasyon dışında Gram altın üretimini Türkiye’de ilk defa başlatarak sektöre bu konuda öncülük etmiştir.

  Google News