Nestle

  Nestle Tarihçesi 1866 yılında, Anglo-Swiss Condensed Milk Company’nin Avrupa’nın ilk konsantre süt fabrikasını İsviçre’de açması ile başladı.

  1867’de çığır açan ilk bebek mamasını geliştiren Henri Nestlé’nin kurduğu şirket, 1905 yılında Anglo-Swiss ile birleşmesinden ortaya bugünkü Nestlé Şirketi çıktı.

  Bu dönemde, şehirler büyürken ve trenler ile buhar gemileri emtia fiyatlarını aşağı çekerken uluslararası tüketim malları ticareti de artıyordu.

  Amerikalı Charles ve George Page kardeşler, Anglo-Swiss Condensed Milk Company’nin kurulmasına katkıda bulunurlar. Ülkelerinde edindikleri bilgi birikiminden yararlanarak, İsviçre’de üretilen yüksek miktardaki taze sütü kullanarak Cham’da Avrupa’nın ilk konsantre süt üretim tesisini kurarlar. Milkmaid markası ile, taze süte güvenli, uzun ömürlü bir alternatif olarak çıkarılan bu ürünü Avrupa’nın endüstri şehirlerinde sunmaya başlarlar.

  Nestlé’nin kurucusu olan Almanya doğumlu Henri Nestlé, ‘farine lactée’ (sütlü un) ürününü İsviçre’nin Vevey şehrinde piyasaya sürer. Süt, buğday unu ve şekerden oluşan ürün, Nestlé tarafından, yüksek bebek ölümlerinin önüne geçmek amacıyla, anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin tüketimi için geliştirilmiştir. Bugün artık ikonik bir hal alan ‘Nest’ (‘Kuş Yuvası’) logosunun kullanılmasına da yine bu dönemde başlanır.

  Nestlé, Peter & Kohler’in yurtdışı satışlarını devralarak ilk defa çikolata satışlarına başlamış olur. Henri Nestlé, Vevey’deki komşusu Daniel Peter’e sağladığı ve Peter’in 1880’lerde ilk ticari ürünü geliştirmek için kullandığı konsantre süt ile, 1875 yılından itibaren sütlü çikolatanın geliştirilmesinde bizzat kilit bir rol oynar.

  Google News