Ne Oldu Paşinyan?

  Noldu Paşinyan? yada Ne Oldu Paşinyan? Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ‘ in dediği söz. Azerbaycan ve Ermenistan Savaşı Sonlandığı günün akşamı televizyon ekranlarında zafer konuşması yapan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ‘ in Noldu Paşinyan? sözleri gündeme oturdu.

  Kendisi tarafından da ilerideki zamanlarda halkın birbiri ile diyalogları sırasında olumsuz bir durum olduğunda Noldu Paşinyan? sözünün kullanacağını dile getirdi.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın Karabağ’dan geri çekileceğini açıklamasının ardından kameraların karşısına geçti.

  Aliyev, Azerbaycan ordusunun ilerleyişinin Ermenistan’ı anlaşma koşullarını imzalamaya mecbur ettiğini söyledi; kan dökülmeden topraklarını geri alacaklarını ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan için de “Acınacak durumda” ifadesini kullandı.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev yaptığı konuşmada Ermenistan lideri Paşinyan için “Ne oldu Paşinyan? Dillerde kalacak bu söz. Ne oldu Paşinyan, yol çekiyordun Cebrayıl’a? Ne oldu statü? Cehenneme gitti statü…” dedi.

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla Karabağ’daki savaşın 13.00 itibariyle sona ermesine ilişkin bir bildiri imzaladım. Yayınlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici” ifadelerini kullandı.

  Azerbaycan-Ermenistan Savaşı

  Azerbaycan-Ermenistan Savaşı, 1917’de Ekim Devrimi yani Bolşevik Devrimi’nden sonra başlamıştır. Çoğu saldırı düzenli ordu biçiminde olmadı.

  Daha sonra Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. Osmanlı İmparatorluğu’nun Erivan’ı boşaltıp Iğdır Ovası’na çekilmesi ile savaş başlamış oldu.

  AZERBAYCAN-ERMENİSTAN 2020 Yılı SAVAŞI NEDENİ

  21 Eylül 2020 ‘de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuş, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan’a ait İHA’yı vurarak düşürmüştü.

  Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin esas sebebi ise Dağlık Karabağ’dır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim bölgesi haline geldi. Karabağ Ermenileri, Karabağ’ın Sovyet Azerbaycan’dan Sovyet Ermenistan’a geçmesi gerektiğini talep etmesiyle tırmanan gerilim 20 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

  Taraflar arasındaki ateşkese rağmen Azerbaycan ve bölgeyi işgal eden Ermenistan sınırında sık sık çatışma yaşanmaya devam ediyor.

  Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.

  Karabağ Savaşı sırasında Hocalı kasabasında yaşayan Azeri siviller Ermeni askerler tarafından öldürülmüştü.

  Google News