YKS

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı ‘nın baş harflerinden oluşur. Kısaca YKS, Türkiye’de 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan yükseköğretime geçiş sistemi sınavıdır.

  Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) kimler başvurabilir?

  Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

  Sınava başvuruyu, bireysel olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden nasıl yapabilirim?

  ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden ais osym gov tr bireysel olarak başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adayların, ÖSYM Başvuru Merkezlerinin birinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

  Sınav başvuru ücretleri ne zaman yatırılır?

  YKS için başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav/başvuru ücreti yatırılır.

  YKS’de hangi testler yer alacaktır?

  TYT ’de Temel Yeterlilik Testi : Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır.

  AYT ’de Alan Yeterlilik Testi : Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır.

  YDT ’ de Yabancı Dil Testi : Almanca, Arapça, Fransızca,İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

  Google News