Çevrecilerden Suç Duyurusu

İzmir’de faaliyet gösteren Çevre Platformlarının üyeleri Foça’da toplanarak ikinci kez büyük yangına ve çevre kirliliğine neden olan Cüruf ve Termik Santral Kül Depolama tesisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çevreciler suç duyurusunun ardından yaptıkları basın açıklamasında göreve yeni başlayan izmir Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Tunç Soyer ve yetkililere seslenerek, durumun vehametini yerinde görmeleri çağrısında bulundular.

Foça Hükümet Konağı’nda bulunan Adliye sarayı önünde biraraya gelen çevreciler arasında Ege Çevre ve Kültür Platformu(EGEÇEP), Foça Çevre ve Kültür Platformu(FOÇEP), Foça Forum, Yenifoça Forum, Foça Barış Kadınları, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Ekoloji Komisyonu üyeleri, bazı STK (Sivil Toplum Kuruluşları) temsilcileri ile Aliağa, Menemen ve ilçe bağlısı yerleşim yerlerinden gelen vatandaşlar yer aldı.

Tunç Soyer’i Bölgeye Davet ediyoruz

Katılımcılar adına basın açıklamasını EGEÇEP dönem sözcüsü Alime Mitap okudu. Mitap; Foça’ya bağlı kırsal Ilıpınar Mahallesinin bölge ikliminde dahi etkili olan kuzey ormanlarının bir bölümüyle çevrilii Gölyüzü mevkiinde tüm itirazlara rağmen yapılan Cüruf ve Termik Santral Kül Depolama tesisinde önce 7 Eylül 2017’de sonra 6 Nisan 2019 tarihinde , iki büyük yangın çıktığına dikkat çekti.

Bilirkişi raporuna göre depolanan malzemelerden açığa çıkan yanıcı gazların, sıcaklığın ve nemin etkisi ile kızışarak reaksiyon oluşturduğu, kolay yanıcı maddelerin tutuştuğu sonucuna varıldığını belirten Mitap (İzdemir II)Termik santralinin mahkeme kararlarını umusamadan çalıştığını söyledi.

Mitap; “Çıkan yangınlar, doğaya, bölgedeki tüm canlılara, insan sağlığına, yönelik ciddi bir tehlike yaratmıştır. Bölgeden yükselen küller Foça’nın Gencelli, Cumhuriyet, Ilıpınar, Kozbeyli ve Aliağa’nın Horozgediği mahallelerine kadar ulaşmıştır. Aliağa’daki iki ayrı termik santral için mahkemeler iptal kararı vermiştir.

2009/ 7 sayılı genelge bahane edilerek tesisler çalıştırılmakta, mahkeme kararları yok sayılmakta, adeta çöpe atılmaktadır.

Bölgede canlı yaşamı tehdit altındadır. Denizi,kıyıları, ormanları, tarım alanları, insanları ve diğer canlılarıyla bölge ölüme mahkum edilmiştir.

TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını, mahkeme kararlarının derhal ve eksiksiz uygulanmasını, hukuksuz olarak çalışan termik santrallerinin kapatılmasını, yeni kirletici faaliyetlere izin verilmemesini , denetim yapılmasını, Aliağa, Bozköy, Yenifoça, Menemen hava Ölçüm İstasyonları verilerinin hemen açıklanmasını istiyoruz. İBB başkanı Tunç Soyer’i bölgeye davet ediyoruz. “ dedi.

Denetimler Hızlandırılsın Vahşete Son Verilsin

FOÇEP Sözcüsü Bahadır Doğutürk’te çevreye duyarlı vatandaşlar olarak Foça Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi verdiklerini, kabul edildiğini, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi talebinde bulunulduğunu belirtti.

Doğutürk; “İki yılda iki büyük yangın, iki büyük felaket yaşadık.

Uyarılarımzı dikkate almamalarının sonucunda yaşananların ders olmasını, bölgede denetimlerin hızlandırılmasını, artık bu vahşete son verilmesini talep ediyoruz” dedi.