İzmirli Tatilcilerin İZSU Öfkesi

İzmirli tatilcilerin İZSU öfkesi dikkat çekti. İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde bulunan Akarca Koyu'nda yaşanan kirlilik bölgede yazlığı bulunan site sakinlerini isyan ettirdi.

Bölgedeki iki mavi bayrağında geçtiğimiz günlerde iptal edilmesine neden olan çevre felaketinin, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilmekte olan arıtma tesisinden kaynaklandığını iddia eden yüzlerce vatandaş, dün öğle saatlerinde tesisin önünde toplandı.

Sıcak havaya rağmen ellerindeki dövizlerle sitelerin bulunduğu bölgeden arıtma tesisine kadar yaklaşık 3 kilometrelik mesafeyi yürüyerek gelen çevre sakinleri sık sık İZSU Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu aleyhinde slogan attı.

Çevre sakinleri, Akarca Koyu’nda yaşanan kirliliğe seyirci kalan Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İZSU Genel Müdürü Figen Selvitopu’nu istifaya davet etti.

Bayramın ikinci günü denize giren 6 yaşındaki Melis K’nın bağırsak enfeksiyonu teşhisi ile hastaneye kaldırıldığını hatırlatan site sakinleri “Önlem alınması için illaki birisinin ölmesi mi bekleniyor” diyerek bir an önce sorumluların tespit edilip cezalandırılmasını istedi.

Grup adına açıklama yapan İZTUR Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Saylan, “Çevre felaketine neden olan sorumluları kınadıklarını belirtti. Deniz kenarında yazlıkları olmasına rağmen kirlilik nedeniyle sıcak havaya rağmen denize giremez hale geldik. Sorun çözülene kadar protesto gösterilerine devam edeceğiz. Bizler site sakinleri olarak tekrar gönül rahatlığı ile denize girmek istiyoruz. İnsan sağlığını hiçe sayan, denizimizi kirleten kişilerden de hesap sorulmasını talep ediyoruz” dedi.