Çesme – Lavrion ilk seferi Atina’da da cosku yaratti

Atina’ya 67 km mesafedeki önemli ticari ve yolcu limanı Lavrion ile Türkiye’nin batıya açılan kapısı Çeşme Limanı arasında düzenlenen feribot seferleri her iki yakada düzenlenen törenlerle başladı..

Tamamen yerli ve milli Türk firması Ege Deniz Yolları (Aegean Sea Ways) Gemi İşletmeciliği tarafından Ukrayna’dan kiralanan Kaunas adlı feribot, iki ülke arasındaki mesafeyi 7 saat gibi inanılmaz bir süreye düşürürken, Yunanistan üzerinden tüm Balkan ve Avrupa ülkeleri ihracat ve ithalatına da neredeyse yarıya düşürdüğü nakliye süresiyle olumlu katkılarda bulunacak..

ÇEŞME – LAVRİON İLK SEFERİ ATİNA’DA DA COŞKU YARATTI

Son 25 yılın en büyük hayallerinden olan ve İzmir Ticaret
Odası bir önceki dönem Başkanı Ekrem Demirtaş’ın 26 yıllık başkanlığı süresince her fırsatta gündeme getirdiği İzmir – Atina feribot seferleri gerçek oldu..

Bir seferde 360 yolcu, 500 otomobil ve/veya 90 TIR taşıyabilen 8 katlı 25 bin grostonluk Panama bandralı Kaunas feribotunda yolcuların konforlu seyahat edebilmeleri için 70 kamara, restaurant, kafeteryalar, çocuk oyun salonları, freeshop mağazası, sauna ve güvertede güneşlenme olanakları sunuluyor..

Türkiye acenteliğini Asaf Denizcilik’in, Yunanistan acenteliğini ise Pire merkezli Stefmar Acentesi’nin üstlendiği hatta yolcu bilet fiyatları 55 Euro’dan başlıyor..

Bir taraftan cumhuriyetin 100. yılı büyük hedefleriyle 2023’e yürüyen ülkemizde bir tane bile Türk bayraklı kruvaziyer gemimiz olmamasının mahcubiyeti yaşanırken, diğer taraftan dış ticaretin bel kemiğini oluşturan Avrupa’ya yönelik TIR taşımacılığı, karayolu bağlantısı dışında deniz üzerinden 36 saatlik İtalya hattıyla gerçekleştirilmeye çalışılıyordu.
Zamanında dünya denizciliğine damgasını vurmuş Osmanlı’nın, Piri Reis ve Barbaros Hayrettin’in torunları olarak; özellikle yolcu gemiciliği konusunda dost komşu ülke Yunanistan’ın çok gerilerinde kalan Türk denizciliği adına şimdi önemli bir adım atıldı. 30 Haziran’da Çeşme’de, 1 Temmuz’da ise Lavrion’da düzenlenen törenlerle ilk karşılıklı seferini gerçekleştiren Kaunas feribotu, bundan böyle iki kıtayı en kısa sürede birbirine bağlamış oldu.