Yeşil ve mavinin dansı: Trabzon

Türkiye’nin en büyük dokuzuncu şehri olan Trabzon, yemyeşil doğası, tarihi yerleri ve yöresel yemekleri ile ziyaretçilerinden tam not alıyor. Doğu Karadeniz’in güzide şehirlerinden biri olan Trabzon, tarih kokan dokusu, oksijen deposu ormanları, yaylaları ve masmavi denizi ile yıl boyunca birçok ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Trabzon, Karadeniz bölgesinin tüm güzelliklerini bir araya getiriyor. Tarihi şehir, doğal güzellikleri ve yöresel değerleri ile yılın her mevsimi farklı bir keyif sunuyor. Milattan önce dokuzuncu yüzyılda Yunan koloniler tarafından kurulan şehir, Homeros, Heredot gibi Yunan düşünürlerin yazıtlarında adından söz ettiren kent olarak biliniyor.

Roma ve Bizans dönemlerinde önemini koruyan ve yüzyıllar boyunca Trabzon İmparatorluğu’na başkentlik yapan şehir, daha sonra Osmanlı Devleti sınırlarına dahil olarak tarihteki yolculuğuna devam ediyor. En büyük geçim kaynağı balıkçılık olan Trabzon, verimli toprakları ve yemyeşil yaylaları ile huzurlu bir coğrafya üzerinde yaşıyor. Karayolu seyahati veya birkaç saatlik uçak yolculuğu sonunda Türkiye’nin her yerinden Trabzon’a rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Trabzon‘da Yapılması Gerekenler

Yemyeşil doğası, tarihi yerleri, gölleri ve yaylaları ile yerli-yabancı turistlerin akınına uğrayan Trabzon, yeşili ve maviyi mükemmel bir şekilde birleştiriyor. Doğal güzellikleri sadece uzaktan seyretmek bile ziyaretçilerini dinlendiriyor. Doğa sporu severler için Çaykara Uzungöl beldesi, Hamsiköy, Maçka, Ocaklı-Kulindağı Yaylası, Lişer Yaylası, Haçka Yaylası mükemmel bir yürüyüş rotası sunuyor.

Ayrıca dağcılık için Uzungöl-Demirkapı-Karakaya bölgesi, yamaç paraşütü için Uzungöl, Doğankaya, Çayırbağı, Karastel Tepesi gibi alanlar tercih ediliyor. Şehrin olağanüstü doğası, ormanları ve patikaları jeep safari için de unutulmaz fırsatlar barındırıyor. Çatak, Araklı güzergahı kano yapmak isteyen ziyaretçilere hitap eden rotalar arasında yer alıyor.

Trabzon'un “Yemeden Olmaz”ları
Trabzon’un “Yemeden Olmaz”ları

Trabzon’un “Yemeden Olmaz”ları

Hamsi, karalahana ve mısır Trabzon mutfağı denilince ilk akla gelenler. Ekmekten çorbaya kadar her türlü yemek, bu yöresel lezzetlerle yoğruluyor. Mısır unu, Karadeniz kahvaltıların vazgeçilmezi olan kuymakla ve leziz mısır ekmeği ile gün boyu karşınıza çıkıyor.

Trabzon'un “Yemeden Olmaz”ları
Trabzon’un “Yemeden Olmaz”ları

Hamsili ekmek, hamsi buğulama, hamsili pilav ile hamsiye doyabilir, karalahana çorbası, manca, bir tür turşu kavurması olan lobya ile Trabzon’da olduğunuzu hissedebilirsiniz. Ayrıca Hamsiköy’deki keyifli bir trekking sonunda Hamsiköy sütlacı ve muhteşem manzarayla enerjinizi geri kazanabilirsiniz.