Aliağa’nın Duayen İsmi Erdal Çarboğa Gazeteciliğe Veda Etti

Aliağa’nın duayen gazetecilerinden Sabah, Atv ve Yeni Asır Gazetesi Bakırçay Bölge Şefi Erdal Çarboğa, 64 yaşında meslek hayatına veda etti.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş’den emekli olduktan sonra 1996 yılında Yeni Asır gazetesinde spor muhabiri olarak meslek hayatına başlayan Erdal Çarboğa, 22 yıldır severek yaptığı gazetecilik mesleğini bıraktığını açıkladı.

Gazetecilik etik ilkelerine sahip çıkarak yıllardır görev yaptığı Atv, Sabah ve Yeni Asır Gazetesi ile yollarını ayıran evli ve bir kız çocuğu babası Erdal Çarboğa, kendisine ve ailesine daha fazla zaman ayırmak istediği için böyle bir karar aldığını söyledi.

Bugüne kadar yaptığı haber ve çektiği fotoğraflarla gazeteciliğin birçok dalında ödüle layık görülen Erdal Çarboğa, tarihi belge niteliğindeki 22 yıllık arşivini de Aliağa Belediyesi’ne bağışladı.

ERDAL ÇARBOĞA KİMDİR?

1954 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Ankara Sarar ilkokulunda okudu. Liseyi ise Ankara Atatürk lisesinde okudu. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi İktisat bölümünü başarı ile tamamladı. 10 Mart 1976 tarihinde Ankara ‘da Petkim Petrokimya A.Ş ‘de işe başladı. Petkim Genel Müdürlüğünün Aliağa’da kurulmaya başladığı sırada genel müdürlük emri üzerine Ankara’dan ayrılarak Aliağa Petro Kimya A.Ş ‘de işe başladı. 1996 yılında PETKİM’den emekliye ayrıldı. Gazeteciliğe 1996 Yılında Yeni Asır gazetesinde spor muhabiri olarak başladı. 2007 yılında Sabah, Atv ve Yeni Asır Gazetesi Bakırçay bölge şefi oldu.

ÖDÜLLERİ

  • 1998 yılında İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin teşvik yarışmasında haber dalında 3’üncü oldu.
  • 2003’te İzmir Ticaret Borsası tarafından 11’inci gazetecilik yarışmasında haber dalında birinci oldu.
  • Ekin Kolejinin düzenlediği eğitim basın ödülleri yarışmalarında 2005-2006 yılında haber dalında ikincilik, 2006-2007-2008-2009 ve 2010-2011 yılında araştırma, inceleme, röportaj dalında birincilik elde etti.
  • 2010 yılında 11’inci Barış Selçuk yarışmasında, İzmir Kent haber dalında birincilik kazandı.
  • Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’nda Fotoğraf Ödülü
  • 2012 yılında Bergama Belediyesi tarafından düzenlenen 1.Şakir Süter Gazetecilik Yarışmasında “Piyango Tipi Cezaevi” haberi ile birinci olurken, 2013 yılında Bergama Belediyesi tarafından düzenlenen 2.Şakir Süter Gazetecilik Yarışmasında “En Hayırlı Ceza” haberi ile Ahmet Ünal Eroğlu Ödülüne layık görüldü.
  • 2013 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 13.Barış Selçuk gazetecilik ödüllerinde İzmir Kent Haber dalında birincilik ödülü.