Bu işin arkasında Almanlar var

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan flaş açıklama: Bu işin arkasında Almanlar var Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olaylarını "soykırım" olarak kabul etmesi küstahlığının ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollanda Parlamentosu’nun 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul etmesi, dış siyasette gündemin en sıcak konularından oldu.

Cnn Türk’ün aktardığına göre Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, sözde “Ermeni Soykırımı” iddialarının arkasında Almanların bulunduğunu kaydetti.

Almanların işledikleri soykırım suçuna ortak aradıklarını söyleyen İlber Ortaylı, Alman istihbarat teşkilatının 1915 olayları meselesini sürekli kaşıyıp, Türkiye’yi zor duruma sokmaya çalıştığını söyledi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın açıklamalarının ilgili kısmı şu şekilde:

Hollanda meclisinin kararıyla tarih problemi çözülmez. Maalesef bazı tarihi sorunlara bazı ülkelerin istihbarat örgütleri burun sokmaya başladı. İsim de veriyorum. Bu Almanya’dan kaynaklanıyor. BND evet. Ermeni iddialarına ilişkin çok kötü ve basit bir propagandaya bu adamların karıştığı çok açık.