Kent Sağlık Grubu, Amerika’nın önde gelen kanser merkezlerinden Houston Methodist Hospital (HMH) işbirliğiyle Türkiye’ye bölgenin en kapsamlı kanser merkezini kazandırdı.Grubun CEO’su Dr. Ruşen Yıldırım, “Kent Onkoloji Merkezimizde tanı ve tedavide yol haritalarının tümör konseylerince belirlendiği,kişiye özel tedavilerin yanında her türlü destek uygulamalarının tek çatı altında sunulduğu kapsamlı bir modeli hayata geçirdik. Hastalarımıza ikinci görüş alma olanağı sağladığımız HMH ile bir sağlık hattı kurduk. Kanser tedavisinde odağında hastanın olduğu bir ‘Kent modeli’ sunuyoruz” dedi.

Çiğli’de Kent Hastanesi bitişiğinde 20 bin metrekare kapalı alana sahip, 350 milyon liraya mal olan Kent Onkoloji Merkezi’nin resmi açılışı HMH yönetici ve hekimlerinin de katıldığı bir basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Kent Onkoloji Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Rüçhan Uslu, HMH Global İş Geliştirme Başkan YardımcısıJosé F. Núñez ve HMH Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Brian Butler’in katıldığı toplantıda Kent Sağlık Grubu CEO’su Dr. Yıldırım,merkez ve işbirliği hakkında bilgi verdi.

Medikal Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp ve Onkolojik Cerrahi hizmetlerini tek çatıda topladıklarını belirten Dr. Yıldırım,‘bütüncül yaklaşım’la tanı ve tedavi süreçlerini kolaylaştırıp, belirsizlikleri ortadan kaldırdıklarını söyledi. Onkolojide bileşenlerin çok fazla olduğunu kaydeden Dr. Ruşen Yıldırım şöyle konuştu: “Kanserde tedavi çeşitliliği, kombinasyonları çok artıyor, genetik testlerin alanının büyümesiyle kişiselleştirilmiş tedavi şart oluyor. Yenilikler sürekli artıyor. Bu yenilikleri yakalayabilmek için bir kurum anlayışı gerekiyor. Biz böyle bir merkez kurmayı planladığımızda hastanın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir bakım modeli düşündük. İlk adım; öncelikle en ince detayına kadar doğru tanının koyulması gerekiyor. İkinci adım; çeşitli branşlardan hekimlerin bir araya gelerek oluşturduğu tümör konseylerinde bütün detaylarıyla hastayı tartıştıkları bir seanstan sonra nasıl bir tedavi programı uygulanacağının kararının verilmesi. Üçüncü adım da karar verilmiş olan tedavi protokollerini standartlara uygun, keyfiyetten uzak, kontrollü, denetimli bir şekilde hasta güvenliğini tehlikeye atlamayacak bir şekilde uygulamak.

Hasta navigasyon sistemi ile hastalar her aşamada yönlendirilerek bilgi sahibi olabilecek!

Hastanın prosedürler içinde, tanı ve tedavi süreçlerinde kaybolmayacağı, kendisiyle ilgili yapılacak her işlem hakkında bilgi sahibi olacağı, her sorusuna yanıt bulup, yaşam konforunun iyi olacağı bir model. Hizmetin odağında hastanın yer aldığı bir merkez projelendirdik. Navigatör uygulamamız burada devreye giriyor. Bu süreçlerin yönetilmesinde hastanın en büyük yardımcısı, doktoruyla arasında köprü oluyor. Psikolog, diyetisyen, ağrıları varsa fizik tedavi, yoga, nefes terapisi gibi destek uygulamalar hastaya sunuluyor. İşte biz böyle bir modelle hizmet vererek hastanın yaşam konforunu yükseltmeyi amaçlıyoruz. Multipdisipliner yaklaşımla hasta odaklı bir hizmet anlayışı, modeli gerekiyordu, biz bunu hayata geçirdik. ”

“3’üncü, 4’üncü faz klinik çalışmalara uygun hastaları yönlendirmemiz mümkün olacak”

Kent Onkoloji Merkezi’ni planlarken mevcut uygulamalardaki eksiklikleri belirleyip böyle bir model fikrini oluşturduklarını vurgulayan Dr. Yıldırım, HMH ile işbirliğini şu sözlerle anlattı: “Bu modelin en iyi örnekleri neresidir diye baktığımızda iyilerden bir tanesinin HMH’de uygulandığını gördük. HMH 100 yılı aşmış geçmişe sahip. Biz HMH’in hasta tedavi protokollerindeki o deneyimlerinden yararlanmayı bir de aklımıza gelmeyen, düşünmediğimiz ama gördüğümüz zaman hastalarımız için yararlı olacak uygulamaları transfer etmeyi istedik. Örneğin; iki merkezin tümör konseyleri ayda bir video konferansla vaka tartışması yapacak. Sadece merkezimizde değil Türkiye’nin her yerinden hastalar tanı ve tedavileri için HMH’den ikinci görüş alabilecek, biz köprü olacağız. HMH’in bize sunduğu bir başka olanak ise; klinik çalışma dediğimiz uç tedaviler. Henüz daha onay almamış, ruhsatlandırılmamış ama bilim adamlarının uygun hasta grupları seçerek uyguladıkları tedaviler var. Bu klinik çalışmalar bazı durumlarda son umut oluyor, hastalar için. Buna uygun hastaları bulmak onlar için de, buradaki hastalar için de önemli. Eğer biz bu doğru hastayı doğru program için tespit edersek çok düşük maliyetlerle bu tedavilere kaydettirmek imkanına sahip olacağız. 3. 4. Seviye çalışmaların yapıldığı çalışmalara hasta yönlendirmemiz mümkün olacak.”

Dr. Yıldırım, Houston Methodist Hospital uzmanlarının yılda bir kez Kent Onkoloji Merkezine gelerek uygulamaları yerinde gözlemleyeceklerini ileterek, Kent’in doktor, fizik uzmanı, hemşire ve yönetim kadrolarının da yılda her yıl düzenli olarak Houston Methodist’e giderek yerinde eğitim alacaklarını duyurdu.

HMH Global İş Geliştirme Başkan YardımcısıJosé F. Núñez, Houston Methodist’in İspanya, Hollanda, Bosna, Meksika, Şangay ve Dubai’den sonra Türkiye’de de Kent Sağlık Grubu işbirliği ile Türk hastalara hizmet vereceklerini söyledi. Nunez, “HMH’in seçkin hasta bakımı, sağlık hizmetleri profesyonelleri için eğitim ve öğretim ile çığır açan araştırmalar ve klinik deneyler sağlamaya odaklanmış akademik tıbbi bir merkez olduğunu vurguladı; “Kent Onkoloji Merkezi, HMH işbirliği ile Türk hastalara bilgi ve deneyimlerimizden, hizmetlerimizden yararlanma imkanı sunuyor” dedi.

HMH Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Brian Butlerda bünyesinde araştırma enstitüsüyle HMH’in 7 tam teşekküllü hastane ve uzun süreli akut bakım hastanesi ile hizmet verdiğini belirtti. HMH olarak sağlık profesyonellerine eğitim ve öğretim, kuruluşlara danışmanlık ve yönetim hizmetleri verdiklerini belirten Butler, “Bu işbirliği ve bilgi aktarımı yoluyla dünya çapında sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Her yıl dünyanın 80’den fazla ülkesinden binlerce hastayı tedavi ediyoruz, bu önemli ve mutluluk verici ancak hastaların kendi ülkelerinde yüksek kaliteli seçeneklere sahip olmalarını tercih ediyoruz. Kent Onkoloji Merkezi de HMH ortaklığındaTürk hastalara kendi ülkesinde dünya standartlarında hizmet vermeyi amaçlayan bir yapı oluşturdu” diye konuştu.

“Artık kanseri standart yöntemlerle tedavi edemeyiz”

Kent Onkoloji Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Rüçhan Uslu kanserin yaklaşık 200’den farklı türü olduğuna dikkat çekerek, kanserle savaşta, kişiye özel hazırlanan tedavilerin ön plana çıkma zorunda olduğunun altını çizdi: “Her insan farklı. Boyu, kilosu, vücut yapısı, organ fonksiyonları farklı. Şeker, tansiyon gibi yandaş başka hastalıkları olabilir. Tıptaki büyük gelişmeler ışığında artık kanseri standart yöntemlerle tedavi edemeyiz, etmemeliyiz. Kişiye özel hazırlanan tedavilere ihtiyaç var, yeni çağdaş tıp tedavileri bunu gerektiriyor. Her hastaya ve tümörüne uygun tedaviler yapılmak zorunda ama iş bununla da bitmiyor, hastanın beslenmesinden ağrı şikayetlerine kadar her türlü sorununa çözüm, sorusuna yanıt vermek zorundayız. Diyetisyenden psikiyatriste her türlü sorunu için alanında uzman kişilere ihtiyaç var. Hastanın sadece tümörünü tedavi etmek yetmez, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden kendini iyi hissetmesi, yani bütüncül bir iyilik hali önemli. Bütün bu birimleri içinde barındıran Kent Onkoloji Merkezi’nde hastalarımıza bu hizmetleri sunmak, bu imkanlarla çalışmak biz doktorları da mutlu ediyor.Tıp artık global bir bilgi ve bu bilgiler sınırlar ötesinde paylaşılıyor. HMH ile işbirliğimizde biz de bilgi, deneyim paylaşımında bulunurken, hastalarımız da dünyaca üst düzey uluslararası tedavilere ulaşabiliyorlar.”