Foça Devlet Hastanesi Hizmete Girdi

İzmir’in Foça İlçesi’nde yapımı tamamlanan yeni Devlet Hastanesi 8 Mart 2019 Cuma günü Saat 17.00’den itibaren hizmete girdi. 1932 yılından beri Askeri Hastane, Sağlık Evi, Hükümet Tabipliği, Sağlık Merkezi, Merkez Sağlık Ocağı ve Foça Devlet Hastanesi olarak sağlık hizmeti veren Küçükdeniz Sahili Reha Midilli Caddesi üzerindeki eski hastane binası bugün tamamen boşaltıldı.

Çeşitli dönemlerde yapılan onarım ve eklere rağmen, 25 yatak kapasitesi ve İhtiyaçlara cevap veremeyen nitelikleri nedeniyle Foça Devlet Hastanesi için, Atatürk Mahallesi’nde Foça Deniz Üssü’ne giden Değirmenlik Caddesi yakınlarında yeni bina inşa edildi. 2016 yılı sonlarında temeli atılan ve bir yılda tamamlanması planlanan inşaat, değişik nedenlerle gecikti.

50 yataklı ve gerektiğinde 70 yatağa çıkarılabilecek nitelikteki yeni binanın ihtiyaçlarının tamamlanması ve kontrollerinin yapılmasının ardından taşınma kararı alındı. Toplam 8 bin 476 metrekarelik bir alan üzerine yapılan yeni hastane 7 bin 423 metrekare kapalı alana sahip.

Yatak kapasitesinin artması ve kategorisinin değişmesi nedeniyle doktor ve diğer sağlık personeli kadrolarının ilçenin ihtiyaçları doğrultusunda arttırılacağı ve resmi açılışın önümüzdeki günlerde törenle yapılacağı bildirildi.

8 Mart 2019 Cuma günü Saat 17.00’ye kadar eski binada verilen sağlık hizmetleri taşınmanın ardından yeni binada verilmeye başlandı. Acil hizmetleri için vatandaşların yeni binaya gelmesi, poliklinik hizmetlerinin ise 11 Mart 2019 Pazartesi günü tekrar başlayacağı açıklandı.

Boşaltılan eski hastane binasının ise geçici olarak İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılacağı öğrenildi.

TARİHÇE

1932’li yıllarda şimdiki hastanenin bulunduğu yerde Askeri hastane hizmet vermiştir.

1948 yılında zamanın Sağlık Bakanı Dr.Behçet UZ tarafından Foça ve Selçuk’ta sağlık evi yaptırılmak istenince şimdiki Hastanemizin bulunduğu bu alana Sağlık evi olarak mevcut bina yaptırılmıştır.

Foça’daki bu sağlık evi 1995 yılına kadar Sağlık evi,Hükümet Tabipliği,Sağlık Merkezi ve Merkez Sağlık Ocağı gibi değişik isimlerle Foça’lılara sağlık hizmeti sunmuştur.

1990’lı yıllarda tekrar bakım onarım için ele alınan bina, 1995 Ağustos ayında hastane olarak resmen hizmete açılmıştır.

Zaman içinde hastaneye ek bina ihtiyacı doğmuş ve bitişiğindeki sağlık Ocağına ait lojman 1996 yılında hastaneye katılmış,yapılan tadilat ve onarımla 1997 yılında bu bina hizmete sunulmuştur. Bu ilave ile yatak sayısı fiili 15 iken 25 olmuştur.Koroner yoğun bakım ünitesi kurulmuştur.Jeneratör alınmış, Ameliyathane ekipmanları modernleştirilmiştir,Servis ve poliklinik hizmetleri modernize edilmiştir.

Kısmen Bilgisayar Otomasyonuna geçilmiş, Laboratuvar en modern gereçler ve ekipmanla donatılmıştır. Doğum ve Çocuk Servisleri içinde ekipmanlar tamamlanmıştır.1998 yılında modern bir diyaliz birimi oluşturularak Foça’lıların hizmetine sunulmuştur.

Zaman içinde fiziki ve teknik yetersizlik nedeniyle hizmet sunumu zorlaşmaya başlayınca ek kat yapılması ihtiyacı gündeme gelmiş ve bu konuda Hayırsever Reha MİDİLLİ’nin yardımına müracaat edilmiş kendilerinin bu işi üstlenerek yaptırması ile, Hastaneye 17 adet oda,3 adet ameliyat salonu,1 adet ameliyat öncesi,1 adet ameliyat sonrası bakım odaları ile 1 adet asansör ilave edilmiş,650 metrekare daha kullanım alanı kazanılarak fiili 50(elli)yatak kapasitesine ulaşılmış,fiziki ve teknik donanımında bariz rahatlama meydana gelmiştir.

Yapılan bu işlemler için Sayın Reha MİDİLLİ tarafından 2001 yılı fiyatlarıyla 485.000.000.000.Tl.harcanmıştır.Hastanemiz 2222 m2 alan üzerinde 851m2’lik inşaat alanı üzerinde üç kat olarak inşa edilmiştir.