Yeşilay Haftası
Yeşilay Haftası ne zaman? Yeşilay Haftası şiirleri

Yeşilay Haftası süresince toplumda ve okullarda alkollü içecek ya da bağımlılık yaratacak maddeler kullanılmasının zararları hakkında bilgiler verilir. Bu sayede toplum bu konuda bilinçlendirilmeye çalışılır.

Eğitim kurumlarında Yeşilay Haftası’na yönelik şiirler okunur. Peki, Yeşilay Haftası ne zaman kutlanır?

Yeşilay Haftası; Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulduğu için Mart’ın ilk haftası, 1-7 Mart’ta kutlanan haftadır. Yeşilay Haftası’nda alkollü içkilerin, sigaranın ,alkolun uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.Bu sayede toplum bu konuda bilinçlendirilmeye çalışılır.

Toplumda alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımını engellemek için Yeşilay Derneği kurulmuştur. Yeşilay Derneği’nin sembolü beyaz renk üstünde görülen yeşil bir aydır. Toplumda tüketilen bağımlılık yaratan maddeleri engellemek için kurulan Yeşilay’ın kuruluş tarihi 5 Mart 1920’dir.

Dernek ilk önce Hilal-i Ahder adı altında kurulmuştur. Bu kurumun amacı ülkemizdeki sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımını devlet ile işbirliği içerisinde bulunarak engellemeye çalışmak, bunu tamamen ortadan kaldıramasa da mümkün olduğunca en aza indirebilmektir.

Bizim de üzerimize düşen bu zararlı maddelerden uzak durarak Yeşilay’ı desteklemek ve böylece sağlıklı nesiller yetişmesine yardımcı olmaktır.

YEŞİLAY

Yeşilay anne gibi koruyor,
Sevgiyle sarılıyor.
Bize uyarılar yapıyor;
Yeşilay önde gidiyor.
Bilinçlendiriyor,öğretiyor.
Alkolden uzak tutuyor.
Sağlıkla yarınlar kuruyor,
Yeşilay önde gidiyor.
İnsanlar çabuk soluyor.
İçki sigara öldürüyor.
Bunlara engel oluyor;
Yeşilay önde gidiyor.
Zeynep Nur Deke