fbpx
15.9 C
Foça
20 Mart 2019 Çar
Foça, Türkiye ve Dünyadan Haberler

Genel Seçim Değil, Yerel Seçimdeyiz

Başkanlarımızı, meclis üyelerimizi, muhtarlarımızı seçeceğiz. Kimin bu işi daha iyi yapacağına inanıyorsak gidip ona oyumuzu atmalıyız.

Bizde genellikle yerel seçimler genel seçim havasında geçiyor. Yerel seçimde ; Siyasi görüşler iç içe girmiş, düşünceler tanınmaz hale gelmiş, hangi siyaset neyi savunuyor belli değildir.

Belediye Başkan adaylarından daha çok liderlerin ne söylediğine bakıyoruz.

Tabii ki; liderler parti politikalarını savunacaktır. Ama unutmayalım; önümüzdeki beş yıl seçtiğimiz başkanlarla baş başa kalacağız.

O yüzden bizim projelere odaklanmamız ve başkan adaylarının izleyecekleri yöntemleri çok önemsemeliyiz.

Yerel sorunların konuşulmadığını iddia eden bazı partiler, henüz bir tane bile yerel proje açıklamış değil.. üstüne üstük sanki belediye başkanının çözebileceği sorunlarmış gibi "Türkiye'de bir ekonomik kriz olduğunu, dış politikamızın iflas ettiğini sık sık gündeme getiriyor" yahu belediye başkanı seçiyoruz dış işleri bakanı, ekonomi bakanı değil.

Herkes şapkasını önüne koyup düşünmeli

  • Yaşadığım yer, son 2009-2014 seçimlerinden sonra ileriye mi gitti? geriye mi gitti?
  • Yaşadığım yerdeki belediye hizmetlerinden memnunmuyum değilmiyim?
  • Belediye sağlık hizmetleri vermek ile görevlidir, böyle bir hizmet gördüm mü? ambulans çağırdığımda belediyenin ambulansı yok, arızalı gibi cevaplar aldım mı?
  • Tiyatro, müze, sinema salonları belediyeler tarafından hayata geçirilmesi gereken proje ve görevlerdir bunlardan bir tanesini gördüm mü?
  • Çöp toplanması, çevre temizliği gibi konularda da yetkili konumda olan yine belediyedir. hiç bu konuda sıkıntı çektim mi?
  • Su dağıtımından, kanalizasyona kadar her türlü şey ile belediye ilgilenir, hiç susuz kaldım mı?
  • Sokak hayvanları ile ilgili bir sorunu düzeltmiş mi? bir barınak yaptı mı?
  • Yapılmayan hizmetlerden dolayı çaresiz kaldım mı?

Bu sorunlar yaşadığımız ilçe foça için oldukça yaygındır ve daha fazlası mevcuttur. Kimler memnundur foça da hayatından? Memnun olanlara bir bakın mutlaka belediye ile ilgili bağlantıları vardır yada partizandırlar... belediye başkan ve/veya adayının yetenekli-yeteneksiz, bilgili-bilgisiz, eğitimli-eğitimsiz, donanımlı-donanımsız olması, olmaması önemli değildir... varsa yoksa kendi menfaati yada partisidir, sizi veya ailenizi hiç düşünmez bu tipler...

En güçlü propaganda Partizanlıktır!

Yaşadığı ilçedeki hizmetlerden memnun olmadığı halde, bile bile , isteye isteye, sırf partisi kazansın diye... tüm dost ve akrabalarına Yaşasın bizim parti diyenlerdir! , bu tipler kendinden başkasını düşünmez, hatta ve hatta partisini eleştirenleri hainlikle suçlar, yalnız bırakmaya çalışırlar ... Yaşasın Yeni Kral Derler!

Şimdi Partizanlık zamanı değil !

Şimdi partizanlık yapma zamanı değil, şimdi sırf partim kazansın zamanı değil, şimdi kavga zamanı değil, ayrışma zamanı değil. Toplumu genel seçim havasına sokma zamanı değil... şimdi hep birlikte ayırım yapmadan birlikte olma zamanıdır.

Parti için değil yaşadığımız yer için birleşelim, beraber olalım

Siyaset bir zihniyetin, anlayışın, ahlakın ve değerin üzerine oturması halinde anlamlı kılınmış olur. Toplum yararına yapılan siyaset ancak kültür ve değer yaratan ya da halka ve değere katkı sunan bir siyaset olabilir. Bu sebeple Foçadaki aday adaylarının profili, geçmiş başarı öyküsü, eğitimi, her yönü ile gözden geçirilerek şehrimize yön vermeliyiz.