Sahipsizlik ve Plansızlık

0
Aytar Boran Foça Ajans Yazarı
Aytar Boran Foça Ajans Yazarı

Foça ilçesinin ve Yeni foça bölgesinin turizm kenti olmasına karşın yıllarca “sahipsizlik” ve “plansızlık” nedeniyle kendini tanıtamamasının faturasını halk ödüyor.

Bilenler bilir, Foça 1980 ve 1990’lı yıllarda Türkiye’de tatil köyü konseptinde turizme başlayan ilk ilçelerden biridir.Bugün gelinen noktada Foça maalesef rekabet ettiği Çeşme, Bodrum, Antalya ve Ayvalık’ın gerisinde kalmış ve yönetim anlayışı yüzünden esnaflar kepenk kapatmış, oteller kapanmış, şehir neredeyse terkedilmiş bir görünüm almıştır. Bu sahipsizlik ve plansızlık, kendini anlatamama sorunu, Foça’da turizmi o kaliteli turistten daha çok günübirlik turizme indirgemiş sorunlar git gide büyümüştür.

Büyük umutlar ile Yeni foça ve foça bölgesine yerleşen emekli vatandaşlar belediyenin yönetim eksikliğinden dolayı sorunlar yaşamış, birer birer şehri terketmeye başlamışlardır.

1980 ve 1990 yıllarda, Foça’da köylerde genellikle tarım ve hayvancılık temel ekonomik etkinlik olup kıyılarda ise balıkçılık ve turizm ön plana çıkmasına rağmen 2019’lu yıllarda geldiğimiz nokta içler acısıdır.

Tarihsel Doku

Yaşadığımız ilçe, tarihi ve arkeolojik eserler bakımından zenginliğe sahip bir bölgedir. Herhangi bir bölgenin turizm açısından gelişmesinin ve tanıtımının en önemli şartlarından biri kuşkusuz o bölgenin sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve arkeolojik değerleridir. Turizm bölgelerinin tanıtımı yapılırken pazarlama stratejilerinin en başında bölgenin tarihsel ve arkeolojik değerleri yer alır. Ancak bugün gelinen nokta Foça’nın tarihi güzellikleri tanıtamadığı gibi üstüne üstük korunamamıştır.

Son dönemde plansız ve projesiz yapılaşma alt yapı sorunu ve çevresel sorunları da beraberinde getirdi. Yazın ortasında susuz kalmak, sık sık elektriklerin kesilmesi ve belediye yönetiminin ilgisizliği halkı huzursuz ve mutsuz etti.

Yönetmek Sanat mıdır ? Bilim midir?

Bilim ve sanat apayrı uğraş alanlarıdır, sorunlara akılcı, mantıksal, sistematik bir şekilde yaklaşmak ve sorunların çözümü için tanısal teknik becerilere ihtiyaç vardır.

yönetmek için ilimsel ve bilimsel eğitiminizin yanı sıra, tecrübe ve yaşantılarından öğrendikleriyle bir harmanlama yaparak karar verme gücü gerekir.

31 Marttaki yerel seçimde hem eğitim bakımdan hemde tecrübe bakımından değerlendireceğimiz gündemde olan iki başkan adayı bulunmaktadır. İki başkan adayının hem eğitim hemde tecrübe bakımından değerlendirilmesi Foça halkının ve foça’nın geleceğine dair beklentilerini şekillendirecektir.