Unutulmuş Hayatlar !

0
Aytar Boran Foça Ajans Yazarı
Aytar Boran Foça Ajans Yazarı

Sanki unutmazsan durum değişecek. Ne demişler? “İnsan hafızası, unutma hastalığı ile hasta.

Şüphesiz her dönem unutulmaktan şikâyet olunmuştur, unutulmak ve umutsuzca beklemek.

İnsan bazen unutmak ister bazen de hiç unutmamak ..ama maalesef belleğimiz bizim isteklerimize her zaman boyun eğmez…. neyi hatırlayıp neyi unutacağına ne zaman unutup ne zaman anımsayacağına sanki beynimiz kendi karar veriyor diye düşündüğümüz zamanlar dahi olabilir.

Çok güzel konuşanlar var etrafta, hep duymak istediğimiz sözleri söyleyenler. “Halkın yanında olacağız” , ” biz bize” , ” el ele “, kol kola” gibi.

Olmuyor! , halk artık bu güzel sözlerin geçmiş 15 yıl boyunca söylenen sözler ile aynı olduğunu farkedince, değişen ve değişecek olan hiçbir şeyin olmadığına kanaat getiriyor. Kısacası halk yemiyor artık!

Gülmek, gülümsemek, dans etmek, sırt sıvazlamak her şey güzel de ; Foça’ yı nasıl idare edeceğine dair ellerinde hiçbir veri, bilgi, olmayanlar … 15 yıl boyunca nasıl yönettiysek kaldığımız yerden devam edeceğiz diyerek yollara düştüler. . .

Proje olsa ne olur ? son 3 dönemde anlatılan, yapılacak olan projeler tarihin derinliklerinde kayboldu gitti! herkese geçmiş olsun… İnandırıcılığı kalmadı son 3 dönemden sonra anlatılanların, dinliyor halk ama eh işte öylesine, ayıp olmasın diye yani. Hatır için dinleyenler var ama inanmadan…

Halk yorgun, halk bitkin … unutulmuş hayatlar çare bekliyor . . . varsa yoksa “yaşasın bizim parti !” Yaşasın sizin parti, partiler yaşayacak ama ya halk yaşamasın mı? halk mutlu olmasın mı? unutulsun mu son 15 yıl olduğu gibi

Son 15 yılı Kim Geri Getirecek ?

Yeni ufuklara yelken mi açalım romanlardaki, filmlerdeki gibi

Partinin bayraklarını kollarımız, ellerimiz koparcasına salladık, yaşasın dedik… geliyoruz dedik. Her dönem bu sefer olacak, bu sefer foça bölgesi kalkınacak, insanlar geleceğe umutla bakacak dedik. Foça’nın sorununu çözerse anca biz çözeriz dedik. Belediye seçimlerini kazandık yıllarca. . . biz elimizde parti bayraklarını sallaya sallaya kazanıyorduk, bağırıyorduk hep kazanacağız diye. . .geliyoruz diye bağırıyorduk… meğerse biz aslında gelmiyoruz yıllarca geriye gidiyormuşuz. . .

Yine aldık ellerimize parti bayraklarını

umutsuzca, huzursuzca, inanmayarak… kimin için sallıyorduk bu bayrakları ? yine bağırıyoruz ! ne için ? kimin için ? … yok bir umut içimizde… sokaklar eskisi gibi değil, herkes umutsuz! birleşmeliyiz diyoruz, bütünleşmeliyiz diyoruz … inanmıyor Unutulmuş Hayatlar ! Kendimiz bile inanmıyoruz ki ! meğer kazanırken kaybetmişiz biz, kazanırken kaybetmişiz halkımızı.

Ne oldu ? seçimler kazanılınca birileri makam, mevki sahibi oldu. Diğer o bayrak sallayanlarında ellerinde kaldı o parti bayrakları, ellerinde sadece bir bayrak kaldı onların, ellerinin avuçlarının içinden kayıp giden foçayı farkedemeden.

15 yaşındaki çocuklar 30 yaşına geldi, 60 yaşındakiler 75 yaşını göremeden gittiler foça ‘nın güzel halini ! umutsuzca gittiler belkide.

Ne oldu ? Sonuç ortada kocaman bir hiç ! dile kolay tam 15 yıl iktidar da kalanlar Foça ‘ yı kaderine terkedip gittiler bugün, hem de kavga dövüş gittiler! Şimdi sil baştan yeniden başlayalım diyorlar . . . seçimden seçime hatırlanan Unutulmuş Hayatlar! ‘dan oy istiyorlar …

Olan bizlere oldu !

İşsiz ve aşsız gençler, turizm sektörüne yatırım yapmış moteller, maddi manevi yıkılan foça halkı, dükkan kapatan esnaflar, düzensiz ve çarpık yapılaşma, imarsız ve plansız gelişme, betonlaşma, çevre kirliliği, susuzluk, yok olan tarım arazileri. . . Unutulmuş hayatlar çare bekler.

Daha neyi bekliyoruz ! Yok olup gitmeyi mi?