Foça CHP’nin Aday Kriteri Nedir? Foça’nın sorunlarını bilen, çözüm üreten, Üniversite mezunu, başarı öyküsü olan ve topluma güven verecek bir aday.

Değerli okuyucular, herhangi bir konuda meydana gelen sorunu çözebilmek için hepimiz o sorun ile ilgili veya benzer konuda daha önce deneyimleri olmuş, mümkünse bu konuda tahsil yapmış ve hatta o soruna odaklanmış uzman kişiler ararız. Yani dişimiz ağrıyorsa bunun için diş doktoruna gideriz. Bakkala yada manava yada üflediği zaman tüm ağrıları dindirdiğini, dindireceğini iddia eden birine gitmeyiz, gitmemeliyiz.

Eğitim yeni yetişen kuşakları yaşama hazırlamak amacı ile onların gerekli bilgi, beceri, anlayış kazanmalarına ve kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme sürecidir.

Ne diyordu? CHP’ nin Cumhurbaşkanı Adayı ! ben “QUANTUM” diyeceğim, ben “TEKNOLOJİ” diyeceğim, “BİLGİSAYAR” diyeceğim. Bunları derken elinde bayrak gibi salladığı “Üniversite Diploması” vardı.

Kendisini geliştirmemiş bir kişi, mevcut düzende nasıl bir gelişme sağlayabilir?, şehri nasıl geliştirebilir? 

Bir sorunu çözmek için, çözüm üretmek gerekir.

Hiçbir bilginiz olmadığı konuda çözüm üretmek oldukça zordur, hele hele şehir yönetmek gibi “TEKNİK” bilgi isteyen, “MÜHENDİSLİK” bilgisi isteyen, “MİMARLIK” bilgisi, “EKONOMİ” bilgisi gereken bir konuda çözüm üretmek için en azından bu konulardan birinden eğitim almak durumdayız.

Bu konulardan herhangi birinden eğitim almamış kişinin yarın bir gün başarısız olması kaçınılmazdır. Bakkal hesabı ile , eş dost tavsiyesi ile , ekibi olmayan biri ile anca geriye doğru gideriz. Belediye Başkan Adayı’ nın mutlaka tahsilli olması gerekir. 

Yöneticilik

Kimine göre sanat,  kimine göre bilim,  kimine göre de doğuştan gelen bir yetenektir. Yöneticilik vasfı, Tahsil ve Eğitim ile birleştiğinde LİDER olunur !

ATATÜRK ‘ ün bir Lider olması, eğitim ve öğrenime verdiği önemden kaynaklanmaktadır.

Aşağıdaki fotoğraf 15 ARALIK 1930 yılında İstanbul Üniversitesinde Çekilmiş. Atatürk’ün bundan tam 85 YIL önce üniversite öğrencileri ile birlikte çekildiği fotoğraf neredeyse 1 Asır olacak.

Atatürk 15 Aralık 1930
Atatürk 15 Aralık 1930

Yıl 1930;  Aradan 85 Yıl geçmiş ve 2018-2019 yıllarında hala ben üniversite okumadım diyen birinin çıkıp  Cumhuriyet Halk Partisi ‘ni temsil edeceğim bir de üstüne üstük şehir yöneteceğim demesi bana biraz garip geliyor. ATATÜRK’ ün mirasına saygı duymamız gerekir.

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıyım demek ile Atatürk’e bağlılığınızı ifade edebilirsiniz, ancak onun izindeyim demek için yeni yetişen gençliğe aktarabilmek için bir yerlere gelebilmek için Üniversite okumak durumdasınız. 

Yoksa En çok ben CHP liyim demek ile CHP li olunmuyor.

Sonuç olarak ; Cumhuriyet Halk Partisinin aday adayı kriterleri içinde, en çok facebook da beğeni alan, en çok fotoğraf çektiren kişiler değil. Halka bilgi birikimini sunacak, çözüm odaklı, bu konuda eğitim almış kişi aday olmalı.

Foça CHP aday adaylarına baktığımızda yukarıda saydığımız konularda;

  • Foça’nın sorunlarını bilen
  • Çözüm Üreten
  • Üniversite Mezunu
  • Başarı Öyküsü Olan
  • Topluma Güven Veren

Benim aklımda biri var. Olması gereken kriterlerin tamamı, CHP ‘ye gönül vermiş, yıllarca mücadele etmiş olan biri foça ilçesinde var. Önümüzdeki günlerde fikrimi açıklayacağım.

Herkese aday adaylığı sürecinde başarılar.

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.